ÇOCUK ATÖLYESİ

Çocukların hayal güçleri sınırsızdır. Sınır tanımaz, küçük mucizelere renkli bir kapı açtık...

Sanat çocuklar için neden mi gerekli…

Fizyolojik olarak insan beyni, sol ve sağ yarımküre olmak üzere 2 kısımdan oluşur. Sol beyin, mantıksal düşünme ve analitik süreçlerde kullanılır. Bu kısım genellikle matematik, okuma ve bilim gibi genellikle okulda verilen kısımdır. Sağ beyin ise, sanat yapmak gibi yaratıcı çabalara girildiğinde kullanılan taraftır. Maalesef bu kısım için okullar kesinlikle yeterli olmamaktadır. Ancak beynin verimli çalışabilmesi için her iki yarımküre de birlikte çalışmalıdır.

Başka yararları ne mi?

- Çocuklar sanatla birlikte, gözlem yapmayı, tanımlamayı, analiz etmeyi ve yorumlamayı
- Duygularını kelimelerle veya kelimesiz daha rahat ifade edebilmeyi öğrenir.
- Problem çözebilme, eleştirel düşünebilme becerileri artar
- Birden çok görüş, birden çok bakış açısı bulunduğunu keşfeder.
- Diğer çocuklarla ve yetişkinlerle birlikte çalışmayı öğrenir
- Fiziksel, duygusal veya öğrenme zorluğu yaşayan çocuklarda bile sanatın katkısı tartışılmazdır.
- Sanatla uğraşan çocuklar, meraklı bir ruha sahip olurlar.
- Yaratıcılıkları, yorumlama becerileri, eleştirel düşünme ve iletişim becerileri, kişilik becerileri, gözlemsel becerileri ve sosyal becerileri artar.

Yaratıcı sanatlarla ilgilenen çocukların, ilerleyen aşamalardaki başarıları arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar, müzik, resim, drama, heykel, çizim vb. yaratıcı ifade biçimlerinden herhangi birinde çalışmalar yapan öğrencilerin, uygulanan testler ve sınavlarda daha yüksek puanlar elde ettiğini ortaya koymuştur.

Önce kendinize, sonrada çocuklarınıza sanat bulaştırın…  Bulaştırın ki, gördüğü bir resmi alıp yırtmak yerine, ona bakmayı öğrensinler…